• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

کلاردشت

کِلاردَشت ناحیه‌ای در استان مازندران و از توابع شهرستان چالوس است. ۱۷۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد. مرکز کلاردشت حسن‌کیف است. کلاردشت دشتی بر فراز کوه‌ها است. وسعت این منطقه در حدود ۱۵۰۹ کیلومتر مربع است.

این ناحیه از جنوب به قلهٔ تخت سلیمان تا حدود گردنهٔ کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس آباد، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است.

کلاردشت دو جاده ارتباطی مهم دارد. جاده نخست در جاده چالوس از مرزن آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و با مسیری ۲۰ کیلومتری که از میان تپه‌هایی که بر دامنه‌شان گندم و جو کاشت می‌شود به کلاردشت می‌رسد. جاده دوم از عباس‌آباد واقع در جاده كناره خزر، در بین راه چالوس و تنكابن منشعب شده و با طول ۲۵ كيلومتر پس از گذشتن از جنگل‌های متراكم و بسيار زيبا در ناحيه مكارود به غرب کلاردشت می‌رسد.

در منطقه کلاردشت ۴۵ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر قرار دارد که نمونه کم‌نظیری را بوجود آورده است. علم‌کوه با ارتفاع ۴۸۴۵ متر بلندترین آن‌هاست.
تاریخچه :

از آثاری که در ناحیهٔ کلاردشت و تپه‌های اطراف آن کشف شده معلوم می‌شود که قسمتی از این منطقه در ادوار باستانی، آباد و دارای ساکنینی بوده‌است. از شاعران، ابوذر فقیه ملک مرزبان که اشعاری در توصیف کلاردشت سروده‌است می‌توان نام برد.
آب و هوا :

وجود رشته کوه‌های البرز در کناره‌های دریای خزر موجب متوقف شدن رطوبت در دامنه‌های آن گردیده و سبب بارش باران فراوان در این ناحیه از شمال کشور می‌شود. بخشی از این بارندگی‌ها در ارتفاعات کلاردشت منجر به بارش برف می‌شود و به همین دلیل است که هوای کلاردشت در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک‌تر و مطبوع‌تر است. هوا در كلاردشت مه نسبتا دايمی دارد و دمای آن در برخي از روزهای سرد زمستان به حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد زير صفر می‌رسد. در شب‌های تابستان نيز گاه مردم به استفاده از لباس گرم نياز دارند

جنگل‌های انبوه و سرسبز، رودخانهٔ سردآبرود، کوه‌های علم کوه و تخت سلیمان در بخش غربی، جنگل‌های عباس آباد در بخش شمالی، جنگل‌های بخش جنوبی، کوههای کم ارتفاع و روستاهای دامنهٔ این کوه‌ها در بخش شرقی، از دیگر مشخصه‌های این منطقه‌است. البته لازم به ذکر است که کلاردشت در اخرین رده بندی نقاط خوش اب و هوای جهان رتبه ۴ جهان را از ان خود کرد.
جمعیت و زبان :

جمعیت کل کلاردشت با احتساب مرزن‌آباد و روستاهای اطرافش در فصل سرما کمتر از ۴۰۰۰۰ نفر است، در حالیکه با آغاز فصل بهار و آمدن مسافران از مرز ۱۲۰۰۰۰ نفر نیز میگذرد.

کلاردشتی‌ها زبانشان لکی،مازنی و یا فارسی است.
روستاها :

کلاردشت مشتمل بر ۳۹ آبادی است.برخی از آبادیهای مهم کلاردشت که بیش از ۱۰۰ خانوار جمعیت دارند عبارت‌اند از:[نیازمند منبع]

    حسن کیف
    ولوال
    گركپس
    پیمبور
    مکا
    لاهو
    رودبارک(از قدیمی ترین خان های این محل بابک خان حاتمی را میتوان نامبرد که در دوره قاجاریه از مریدان حسین علی خان دژ بوده اند)
    مجل
    اجابیت
    طویدره
    شکرکوه
    مکارود
    طائب کلا
    پیشمبور
    بازارسر
    پیمبور
    لش سر
    کردیچال(اولین بانک کلاردشت در این روستا قبل از انقلاب احداث شده و همچنين نخستين مدرسه كلاردشت در سال١٣٠٦در اين روستا تاسيس شد.کرديچال بعد از شکر کوه قدیمی ترین محل محسوب میگردد و هم اکنون به همراه چند محل دیگر شهر کلاردشت شمالی را میسازد)
    کلمه
    کوه پر
    کلنو
    سماء
    دیمو
    لورچال
    سنار
    گویتر
    طویر
    طبرسو
    پی قله
    بنفشه ده
    شهری
    کرک پس

 

منبع

درباره کلاردشت

m

 

اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان چالوس
مردم
جمعیت متغیر
زبان‌ گفتاری لکی ،مازنی و فارسی
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا   ۱۱۰۷ متر

پذیرایی

پذیرایی

اتاق خواب

اتاق خواب

خواب کودک

خواب کودک

ناهارخوری

ناهارخوری

تماس با ما

home
آدرس : کلاردشت
دوراهی کردیچال-بن بست کوشش
email
تلفن :
02188986717 و 09121135058
Email
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
home
آدرس : دفتر تهران
میدان فاطمی-میدان گلها
ابتدای کاج شمالی پ113 طبقه 3 واحد 3

درباره ما

bss

شرکت خدماتی حقیقت نوید با شماره ثبت 146709 سـهامی خاص، در سال 1377 تاسیس شده است .احترام به افراد، برآوردن درخواست مشتریان بنا به نیازهای آنها و ارائه بهترین سرویس به مشتریان اصول کاری این شرکت میباشد.

شماره های اضطراری

پلیس راه کندوان:      01912218288 

                      SMS

مکانهای دیدنی هر شهر: 1000394

مسافت بین شهر ها: 1000396

اوقات شرعی: 2000916 

اطلاعات هوا: 1000305

( پیش شماره شهر مورد نظر بدون صفر رو بفرستید)طراحی سایت و سئو از سئومتریل